Економiка сьогоднi
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ"

Перейти донизу

Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ" Empty Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ"

Повідомлення автор Artem_Ambartsumyan Ср Лист 15, 2017 12:56 pm

А. С. Лесюк, аспірант
Полтавська державна аграрна академія

ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

В сучасних умовах господарювання функціонування будь-якого сільськогосподарського підприємства залежить від виробничої, фінансової та інвестиційної діяльності що є відображенням фінансової стійкості.
Під фінансовою стійкістю сільськогосподарського підприємства слід розуміти його здатність, за рахунок власних оборотних коштів, забезпечувати (покривати) запаси та своєчасно розраховуватися за свої зобов’язання і недопускати невиправданої дебіторської заборгованості.
Фінансова стійкість сільськогосподарського підприємства залежить від оптимальної структури джерел капіталу (співвідношення власного та позикового капіталу), оптимальної структури активів (необоротні та оборотні активи), а також врівноваженості активів та пасивів.
Оцінка показників структури джерел формування капіталу сільськогосподарських підприємств України свідчить про те, що на кінець 2015 р. частка власного капіталу у валюті балансу становила 40,1 %. Коефіцієнт концентрації позикового капіталу відповідно збільшився з 0,456 у 2011 р. до 0,599 у 2015 р., дані зміни свідчать про високий рівень фінансової залежності сільськогосподарських підприємств від кредиторів.
За 2011 – 2015 рр. спостерігається тенденція до зниження рівня фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств. Так, за коефіцієнтом фінансового ризику в 2011 р. на 1 грн власного капіталу припадало 83,8 коп позикового капіталу, а в 2015 р. – 149,1 коп. Частка довгострокових зобов’язань і забезпечень знизилася з 29,7 % у 2011 р. до 16,6 % у 2015 р., а поточних зобов’язань – відповідно підвищилася з 67,3 % у 2011 р. до 83,4 % у 2015 р., що в цілому позитивно впливає на оцінювання фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств (табл. 1).
Таблиця 1
Оцінка показників структури джерел формування капіталу
сільськогосподарських підприємств України, 2011 – 2015 рр.
Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ" Tabl410
Джерело: дані Державної служби статистики України [1], розраховано автором

Оцінка показників стану оборотних активів сільськогосподарських підприємств України свідчить про те, що коефіцієнт маневреності власного капіталу збільшився з 0,301 у 2011 р. до 0,378 у 2015 р. Тобто, за аналізований період відбулося підвищення ступеня мобільності власного капіталу на 0,077, зважаючи на це сільськогосподарські підприємства мають можливості для фінансування виробничої та інших видів діяльності. У структурі оборотних активів власні фінансові ресурси становлять 20,2 %, а на 1 грн запасів припадає близько 0,81 коп власних оборотних коштів. Значення коефіцієнта маневреності власних оборотних коштів показує, що на кінець 2011 р. серед власних оборотних активів грошові кошти становили 22,9 %.
У 2015 р. цей показник зменшився до 16,1 % (табл. 2).
Таблиця 2
Оцінка показників стану оборотних активів сільськогосподарських підприємств України, 2011 – 2015 рр.
Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ" Tabl510
Джерело: дані Державної служби статистики України [1], розраховано автором

Отже, зважаючи на негативну динаміку, сільськогосподарські підприємства мають достатній рівень фінансової стійкості щодо забезпеченості високоліквідними оборотними активами.
Оцінка показників стану основного капіталу сільськогосподарських підприємств України свідчить про те, що коефіцієнт майна виробничого призначення збільшився з 0,599 у 2011 р. до 6,847 у 2015 р., тому з точки зору забезпеченості активами основної виробничо-господарської діяльності сільськогосподарські підприємства зберігають свою фінансову стійкість. Коефіцієнт реальної вартості основних засобів збільшився з 0,314 у 2011 р. до 2,988 у 2015 р., що вказує на підвищення частки основних засобів у валюті балансу. Коефіцієнт нагромадження амортизації збільшився з 0,351 у 2011 р. до 0,424 у 2015 р. Це свідчить про погіршення функціонального стану необоротних активів сільськогосподарських підприємств (табл. 3).
Таблиця 3
Оцінка показників стану основного капіталу сільськогосподарських підприємств України, 2011 – 2015 рр.
Лесюк А.С. "ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ" Tabl610
Джерело: дані Державної служби статистики України [1], розраховано автором

Таким чином, частка позикового і власного капіталу у формуванні активів сільськогосподарських підприємств та рівень фінансового ризику залежить від спеціалізації сільськогосподарського виробництва. У тих галузях сільськогосподарських підприємств, де повільно обертається капітал і висока частка необоротних активів, коефіцієнт фінансового ризику неповинен бути високим. В інших галузях, де оборотність капіталу висока та частка основного капіталу низька, він може бути значно вищим.
Список використаних джерел
1. Державна служба статистики України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua.

Artem_Ambartsumyan

Кількість повідомлень : 24
Дата реєстрації : 15.11.2017

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» Борисова І. С., Гришина В. І., Савельєва А. О. ПОКАЗНИКИ ЛІКВІДНОСТІ ТА ФІНАНСОВОЇ СТІЙКОСТІ В СИСТЕМІ АНАЛІЗУ ДІЯЛЬНОСТІ СУБ’ЄКТА ГОСПОДАРЮВАННЯ
» Даценко В.М. ВИДИ ПІДПРИЄМНИЦЬКИХ РИЗИКІВ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ЇХ ВПЛИВУ НА ПРИЙНЯТТЯ ГОСПОДАРСЬКИХ РІШЕНЬ
» Вернигора Д.А. ОСОБЛИВОСТІ ПІДХОДІВ ВИЗНАЧЕННЯ ТА МОДЕЛЮВАННЯ РІВНЯ ЖИТТЯ НАСЕЛЕННЯ ЯК СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ
» Пантелеймоненко К.А."ПРО НЕОБХІДНІСТЬ ФОРМУВАННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ М’ЯСОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ"
» Гордієнко Я.В. "АНАЛІЗ СТАНУ СТРАХОВОГО РИНКУ УКРАЇНИ ТА ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ"

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі