Економiка сьогоднi
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Рогоза В.М., МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ НА ТЕХНОЛОГІЯХ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ

Перейти донизу

Рогоза В.М., МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ  НА ТЕХНОЛОГІЯХ  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ  Empty Рогоза В.М., МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ НА ТЕХНОЛОГІЯХ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ

Повідомлення автор TerelaEvg Ср Лист 15, 2017 2:08 pm

В.М. Рогоза
аспірант ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі»


МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ФОРМУВАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ  НА ТЕХНОЛОГІЯХ  ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ ЕКОНОМІЧНИХ ОБ’ЄКТІВ

В сучасних умовах  розвитку динамічних процесів  економіки є необхідність забезпечення об’єктивною інформацією та високого рівня оперативності  у реагуванні  суб’єктів економічної діяльності на зміни зовнішніх та внутрішніх факторів впливу.  Такі завдання  системи управління можуть забезпечувати рішення на основі використання інформаційних технологій, які, забезпечуючи якісно обробленою інформацією та її комунікацію, надають можливість  системно приймати управлінські рішення для процесів діяльності, контролю за ними, а головне - можливість управління інформаційними потоками на умовах цілісної системи.

Кризові явища, що існують в не тільки в економіці країни, а і на рівні глобалізаційних процесів, стали каталізатором змін національної економіки, які в першу чергу необхідно врахувати у  проблемах   управління економічними об’єктами. Проява таких проблемних питань відбувається  на рівні необхідності формування та ефективного  використання  ресурсів  через інформацію з ознаками недостовірності. Тому актуальною проблемою для проектування  інформаційних систем  буде залишатись налагодження системного підходу в управлінні на всіх етапах  здійснення такого процесу.

Виконання завдань  управління потребує не лише автоматизації бізнес-процесів, використання комп’ютерних інформаційних  систем для оперативного, поточного управління, а і для завдань стратегічної  перспективи для автоматизації процедур та широкого застосування інформаційних технологій як інтегруючого фактора  у дієвому аналізі середовища діяльності та ефективного моніторингу його змін, аналізі  і моніторингу потреб споживачів та змін у їхній поведінці. Тому необхідно актуалізувати проблему забезпечення інформацією та її потоками  у таких процесах як основних  у стратегічно важливих інтеграційних процесах економічного об’єкта.

Розробляючи інформаційні системи необхідно пам’ятати про досвід і необхідність та важливість здійснення контролю – одного з важелів управління підприємствами і установами [1]. При цьому необхідно розглядати сутність контролю та  його місце в системі управління через характер виробничих відносин у суспільстві, а значить що інформаційні системи повинні бути на це орієнтовані також для можливості формування і підтримки інтеграційних процесів розвитку економічного об’єкта.  Побудова інформаційної системи як системи управління процесами діяльності економічного об’єкта повинна враховувати контроль як функцію управління через забезпечення зворотного зв'язку між об'єктом управління й системою управління, інформуючи про справжній стан керованого об'єкта, фактичне виконання управлінського рішення[1,2].

Для вирішення поставлених проблем при створенні інформаційних систем можливо використати  методології розробки систем управління за допомогою каскадної моделі (англ. Waterfall – водоспад), яка  побудована на класичних лінійному і послідовному підходах до розробки та розвитку систем управління. Підставами для використання такої методології є необхідність  виконання управління процесами на всіх етапах послідовно один за одним, перехід до наступного етапу не можливий без завершення попереднього із відповідним контролем за якістю [3], а на  кожен етап призначається окрема група виконавців.

Використання каскадної  моделі  підходить для великих проектів в яких немає ніяких динамічних векторів розвитку, але забезпечує розробку системи у послідовній, чіткій, добре документованій манері, що в свою чергу дозволяє використання даної методики для систем управління, пов’язаних з високим рівнем забезпечення контролю [3]. При цьому необхідно враховувати  ризики при розробці інформаційних систем за допомогою  таких моделей, оскільки розробка та інтеграція виконується у жорстких рамках та по чітко встановленим пунктам, що не дозволяє динамічно вносити зміни до поставлених заздалегідь вимог [3]. Такі ризики, в свою чергу, провокують до пошуку конфігурації системи управління, які можливі за рахунок альтернативних шляхів, а в результаті чого виникає висока вірогідність появи збоїв та помилок у роботі такої системи.

Тому врахування  змін як реакція  на нові потреби економічних об’єктів, що функціонують на ринках з високою частотою змін та інновацій, можлива на основі інтеграції нового функціоналу системи управління, що і підтверджується функціонуванням  ринку  ІТ (англ. information technology – інформаційні технології) в Україні. Крім того,  ця методологія характеризується тривалим періодом (найчастіше не менше ніж пів року) інтеграції нового функціоналу системи управління, тобто, для того щоб надати підприємству у  використання нові можливості системи управління необхідно пройти повний цикл розробки: від постанови нових вимог до інтеграції [3].

Але для каскадної моделі характерна відсутність контролю проміжних результатів, тобто система не може бути інтегрована до повного завершення циклу розробки, що за деяких умов може дорого коштувати об’єкту економічної діяльності, тому при використанні цієї методики вкрай важливо, щоб всі вимоги враховувались на етапі побудови вимог та проектування, бо внесення змін після початку реалізації може бути досить дорогим з точки зору об’ємів робіт та ризиків внесення непередбачуваних помилок у структуру системи [3].

Тому, за  умов високої динаміки ринку та складного конкурентного оточення має сенс використання більш прогресивної та динамічної моделі інтеграції та розробки систем управління економічного об’єкту – гнучкої моделі (англ. Agile – рухливий, швидкий), яка описує набір принципів для розробки систем управління відповідно до яких вимоги і рішення розвиваються за рахунок спільних зусиль самоорганізованих крос-функціональних груп виконавців.

Крім того, така модель характеризується адаптивним плануванням задач, еволюційним розвитком вимог, що формуються між ітераціями розробки, можливістю отримати робочу систему вже через мінімальний проміжок часу, а також постійне вдосконалення системи управління, що сприяє швидкому і гнучкому реагуванню на зміни ринку [3].

Таким чином, аналізуючи основні вимоги до інформаційних систем та методології їх розробки для забезпечення  інтеграції систем управління економічними об’єктами було встановлено основні вимоги та проблеми в інформаційному забезпеченні, створення процесу комунікацій   та технологій його забезпечення в системах управління, особливості, переваги та недоліки методик і моделей для створення та функціонування інформаційних  систем управління розвитком економічного об’єкта.

Список використаних джерел

1. Бенько М.М.,Сопко В.В. Інформаційні технології як фактор інтеграції внутрішнього і зовнішнього аудиту/ file:///D:/%D0%97%D0%B0%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%B7%D0%BA%D0%B8/ecfor_2015_1_44.pdf
2. Ткаченко А. М. Організація контролінгу та внутрішнього аудиту в системі управління промисловим підприємством : дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005.
3. Рогоза В.М. Методології розробки та інтеграції систем управління економічними об’єктами за складного та динамічного конкурентного оточення/Матеріали VI всеукраїнської науково-практичної інтернет - конференції  (15 - 16 листопада 2016 року, Полтава): Економіка сьогодні: проблеми моделювання та управління  ( полтавський університет економіки і торгівлі)-с.95-98.- / http://www.ek.puet.edu.ua/files/es2016.pdf.

TerelaEvg

Кількість повідомлень : 27
Дата реєстрації : 15.11.2017

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми
» Рогоза М.Є., Столярчук В.М., ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РОЗВИТКУ ОБ’ЄКТІВ СФЕРИ ОБСЛУГОВУВАННЯ
» Рогоза С.М., ФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ В УМОВАХ НЕСТІЙКОЇ ЕКОНОМІКИ
» Сластьон С.О. Проектування розподілених інформаційних систем для виробничого підприємства
» Герасименко Т.О. ОСОБЛИВОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМ ДЛЯ АВТОМАТИЗАЦІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ
» Левошко Н. В., Рогоза М.Є. НАУКОВІ ПІДХОДИ ДО МОДЕРНІЗАЦІЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНО-ІННОВАЦІЙНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі