Економiка сьогоднi
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Калініченко О.В. ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ”

2 користувачів

Перейти донизу

Калініченко О.В.  ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ” Empty Калініченко О.В. ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ”

Повідомлення автор Artem_Ambartsumyan Ср Лист 15, 2017 12:47 pm

О. В. Калініченко, к.е.н., доцент,
доцент кафедри економіки підприємства
Полтавська державна аграрна академія

ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ”

Визначення категорії “енергетичний ефект” має важливе як наукове, так і практичне значення. Вказаний показник є об’єктивними індикатором ступеня ефективності діяльності аграрного підприємства, галузей, а також енергетичної доцільності та екологічної безпечності існуючих та перспективних технологій виробництва сільськогосподарської продукції.
Енергетична оцінка є надійною методологічною базою при порівняльній оцінці ефективності використання природних ресурсів, енергетичних витрат та отриманої енергетичної цінності різних видів сільськогосподарської продукції. Вона дозволяє розробляти науково обґрунтовані, ресурсо- та енергозберігаючі технології з раціональним використанням природних ресурсів, а також порівнювати альтернативи їх застосування.
Енергетична оцінка виробництва продукції рослинництва проводиться для визначення ступеня використання засобів виробництва, сонячної радіації, ґрунтово-кліматичних умов та інших чинників, що впливають на урожайність сільськогосподарських культур, дозволяє встановити екологічно допустимі межі енергонавантаження на одиницю земельної площі.
Енергетична оцінка сільськогосподарського виробництва, на відміну від вартісної, дає можливість визначати результативність здійснених витрат незалежно від кон’юнктури ринку та інфляції. Проте, енергетична оцінка розглядається як додатковий засіб до основного – економічного та екологічного дослідження. Причина цього – недостатня розробленість методичних підходів до енергетичної оцінки, несвоєчасна їх адаптація щодо новітніх засобів виробництва та складність впровадження у практику господарювання.
Рослинництво є галуззю сільськогосподарського виробництва, в якій відбувається процес перетворення поновлюваної енергії (сонячна радіація; енергопотенціал ґрунту; температура повітря і ґрунту), непоновлюваної енергії (енергетичні ресурси – бензин, дизельне паливо, електроенергія; енергія, уречевлена в мінеральних та органічних добривах, пестицидах; енергія, уречевлена в насінні; енергія, уречевлена в техніці та обладнанні; енергія, уречевлена в будівлях та спорудах) та енергії живої праці на потенційну енергію органічної речовини.
У сільськогосподарському виробництві категорія “енергетичний ефект” відображає абсолютний показник (величину) будь-якого кінцевого результату (як позитивний – коли зміни є корисними, так і негативний, коли зміни деструктивні, або нульовим, коли змін немає) отриманого у ході виконання операцій чи реалізації процесу (заходів).
Енергетичний ефект може мати багатоаспектний характер (табл. 1).
Таблиця 1
Класифікація енергетичних ефектів
Калініченко О.В.  ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ” Tabl310
Джерело: узагальнено автором за даними [1, с. 56; 2, с. 66]

“Енергетичний ефект в рослинництві” досягається шляхом позитивного результату у зменшенні сукупних витрат енергетичних ресурсів на одиницю земельної площі або одиницю продукції рослинництва без зменшення обсягу виробництва (або збільшенні обсягу виробництва продукції рослинництва) та погіршення якості продукції за найменшого негативного впливу на навколишнє середовище.
Енергетичний ефект в рослинництві визначається за досягнутим рівнем відносно бажаного результату (обсягу заощадження чи фактичної кількості споживання) енергетичних ресурсів. Енергетичний ефект може розраховуватися в межах звітного періоду чи у розрахунку на весь термін використання відповідної енергозберігаючої техніки, обладнання, застосування енергозберігаючих технологій.
Таким чином, збільшення позитивного енергетичного ефекту в галузі рослинництва сприяє отриманню більш результативного виробництва продукції рослинництва (збільшення урожайності, валової продукції) за мінімальних витрат енергетичних ресурсів.


Список використаних джерел

1. Аграрная экономика : Учебник. 2-е изд. перераб. и доп. / Под ред. М. Н. Малыша. – СПб. : Издательство “Лань”, 2002. – 688 с.
2. Гришко В. В. Енергозбереження в сільському господарстві (економіка, організація, управління) / В. В. Гришко, В. І. Перебийніс, В. М. Рабштина. – Полтава : ВАТ “Видавництво “Полтава”, 1996. – 280 с.

Artem_Ambartsumyan

Кількість повідомлень : 24
Дата реєстрації : 15.11.2017

Повернутися до початку Перейти донизу

Калініченко О.В.  ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ” Empty Re: Калініченко О.В. ТЕОРЕТИЧНА СУТНІСТЬ КАТЕГОРІЙ “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ” ТА “ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ЕФЕКТ В РОСЛИННИЦТВІ”

Повідомлення автор Solodovnyk1996 Пт Лист 17, 2017 11:03 am

Яке визначення категорії “енергетичний ефект”?

Solodovnyk1996

Кількість повідомлень : 15
Дата реєстрації : 15.11.2017

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку


 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі