Економiка сьогоднi
Ви бажаєте відреагувати на цей пост? Створіть акаунт всього за кілька кліків або увійдіть на форум.

Собчишина_Мунько"ПОДІЛ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА ЗА КРИТЕРІЄМ ПРАВА ВЛАСНОСТІ"

Перейти донизу

Собчишина_Мунько"ПОДІЛ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА ЗА КРИТЕРІЄМ ПРАВА ВЛАСНОСТІ" Empty Собчишина_Мунько"ПОДІЛ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА ЗА КРИТЕРІЄМ ПРАВА ВЛАСНОСТІ"

Повідомлення автор Artem_Ambartsumyan Ср Лист 15, 2017 11:35 am

В. М. Собчишин, к. е. н.
Полтавська державна аграрна академія,
О. В. Мунько, магістрант
Полтавська державна аграрна академія

ПОДІЛ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА
ЗА КРИТЕРІЄМ ПРАВА ВЛАСНОСТІ

Прийняття управлінських рішень щодо формування, оцінки вартості та оптимізації структури фінансових ресурсів підприємства в значній мірі залежить від можливих джерел їх мобілізації.
Вивчення поглядів науковців на класифікацію фінансових ресурсів підприємства дає підстави погодитися з виділенням серед останніх за критерієм права власності власних, позикових і залучених, тоді як належність до них тих або інших фінансових ресурсів вимагає уточнення.
Власні фінансові ресурси підприємства, на нашу думку, формуються за рахунок доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, інших операційних доходів, грошових надходжень від інвестиційної діяльності (процентів, дивідендів, виручки від реалізації необоротних активів, фінансових інвестицій тощо), доходів від надзвичайної діяльності, внесків засновників (учасників/ акціонерів) у грошовій формі, що відображаються у відповідних статтях власного капіталу (зареєстрованому, додатковому капіталі).
Слід зауважити, що внутрішні джерела формування фінансових ресурсів і капіталу, з нашої точки зору, відрізняються. Так, враховуючи, що основною функцією фінансових ресурсів є забезпечення безперервності відтворювального процесу та виконання фінансових зобов’язань підприємства [2, с. 345], а функцією капіталу – одержання прибутку [1, с. 139], вважаємо, що основним внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів є саме дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, тоді як капіталу – прибуток і амортизаційні відрахування. Окрім прибутку (за умови прибуткової діяльності підприємства) та амортизаційних відрахувань, які надходять у складі доходу від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, джерелом формування фінансових ресурсів є і решта виручки, що покриває витрати підприємства. Ця частина виручки від реалізації, надходячи на підприємство, є джерелом формування фінансових ресурсів, що можуть використовуватися у виробничому процесі підприємства та/або для виконання його зобов’язань тощо, але не є джерелом формування капіталу.
До позикових фінансових ресурсів належать, з нашого погляду, довгострокові й короткострокові кредити банків, кошти, залучені у результаті емісії облігацій та інші залучені позикові кошти, на які нараховуються відсотки.
Вважаємо, що грошова складова (у готівковій і безготівковій формах) забезпечень майбутніх витрат і платежів, кошти цільового фінансування й цільових надходжень (бюджетних дотацій, благодійної допомоги, тощо), кредиторська заборгованість із одержаних авансів формують залучені фінансові ресурси підприємства. Водночас, кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги та кредиторська заборгованість за розрахунками (крім заборгованості з одержаних авансів), на нашу думку, не є фінансовими ресурсами, а лише показує, яку їх частину підприємство мало змогу спрямувати на інші цілі, ніж погашення зазначених видів відображеної в балансі кредиторської заборгованості.
Фінансові ресурси підприємства, «заморожені» у дебіторській заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, належатимуть при її погашенні до власних. Тоді як фінансові ресурси, зосереджені у дебіторській заборгованості за розрахунками, могли бути сформовані до її виникнення як із внутрішніх, так і зовнішніх джерел.
Таким чином, поділ фінансових ресурсів підприємства за правом власності (на власні, позикові й залучені) дав змогу доповнити відмінності між фінансовими ресурсами та капіталом підприємства: основним внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів підприємства є саме дохід від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг, тоді як капіталу – прибуток і амортизаційні відрахування; кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги та за розрахунками (крім заборгованості з одержаних авансів), будучи складовою капіталу, не є фінансовими ресурсами, оскільки лише показує, яку їх частину підприємство мало змогу спрямувати на інші цілі, ніж погашення зазначених видів відображеної в балансі кредиторської заборгованості.

Список використаних джерел
1. Борщ А. Г. Економічна природа капіталу та фінансових ресурсів підприємства: точка зору на дискусійну проблему / А. Г. Борщ // Облік і фінанси АПК. – 2011. – № 11. – С. 137–140.
2. Меренкова Л. О. Сучасні підходи щодо визначення сутності фінансових ресурсів підприємства в ринковій економіці / Л. О. Меренкова // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2010. – № 29. – С 344–347.

Artem_Ambartsumyan

Кількість повідомлень : 24
Дата реєстрації : 15.11.2017

Повернутися до початку Перейти донизу

Повернутися до початку

- Схожі теми

 
Права доступу до цього форуму
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі